Spotkanie młodzieży z dr. Karolem Mazurem z Muzeum Powstania Warszawskiego – relacja

W nocy z 2 na 3 października 2024 roku obchodziliśmy 80. rocznicę zakończenia Powstania Warszawskiego – jednego z najważniejszych i najtragiczniejszych wydarzeń w dziejach Polski XX wieku. Historia Powstania łączy Polaków w refleksji nad heroizmem i tragedią tamtych dni, jest także przyczynkiem do wielu dyskusji historycznych.

Jak wyglądały ostatnie dni i tygodnie przed wybuchem Powstania Warszawskiego? Czy można było go uniknąć? Kto był prawdziwym, a kto tylko pozornym sojusznikiem Polaków? Na te pytania, w szerokim kontekście historycznym i politycznym, odpowiedział młodzieży dr Karol Mazur, Kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas spotkania które odbyło się 22 października 2024 roku w Bibliotece Głównej. W przedstawionej prezentacji multimedialnej, po krótkim omówieniu przebiegu Powstania, znalazły się także wątki lokalne: podpisanie „Układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie” w sąsiadującym z Biblioteką Dworze Reicherów, funkcjonowanie obozu przejściowego w Ożarowie i Szpitala Powstańczego Służby Sanitarnej oraz przemarsz powstańców z Warszawy do obozu w Pruszkowie.

Serdecznie dziękujemy uczniom klas 7 i nauczycielom ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach za aktywny udział w spotkaniu. Jednocześnie, wspólnie z dr. Karolem Mazurem, serdecznie zapraszamy do odwiedzania siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego, znajdującego się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich przy ul. Przyokopowej 28 w Warszawie.

Skip to content