Operacja „Biblioteka bliżej ludzi – całodobowy zwrot książek”, mająca na celu doposażenie Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim w samoobsługowe wrzutnie i organizację imprez kulturalnych online, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji:
doposażenie Biblioteki, organizacja imprez kulturalnych, poprawa bezpieczeństwa w czasach pandemii Covid-19.
W piątek 20.11.2020 r. spotkaliśmy się w miłym piętnastoosobowym gronie, oczywiście online, i rozmawialiśmy o zjawisku kobiecej służby domowej przed wojną. To był duży, a zapomniany, jak mówiła nam autorka książki „Służące do wszystkiego” Joanna Kuciel Frydryszak fenomen. Jako służba pracowało w Polsce pół miliona kobiet: na ogół bez praw, często bez czasu wolnego, wykorzenionych i bez przyszłości. „Łaskawy chleb” był wyjątkiem.
Autorka opowiadała barwnie, obrazowo, ale i zachowując historyczny obraz całej epoki. Pojawiały się pytania, dlaczego nie pamiętamy tej części naszej historii jako społeczeństwo, jak zmieniły się prawa kobiet i jak ważna jest pamięć.
Autorka poprosiła nas o coś jeszcze. Jak sama powiedziała, ją samą zaskoczył ten temat i nie czuje, by go wyczerpała. Ponieważ większość kobiet zaczynała służbę uciekając z jeszcze większej biedy na wsi (przyjazd do miasta był awansem) – teraz prowadzi zbiórkę materiałów i wspomnień do historii kobiet na wsi przed wojną.
Jeśli macie Państwo zachowane, spisane, nagrane wspomnienia swoich przodkiń namawiamy do kontaktu z autorką przyszłego opracowania tej części wspólnej historii.
Tu mail: joannakucielfrydryszak@gmail.com
Tu opis „Służących do wszystkiego”: https://lubimyczytac.pl/…/4860901/sluzace-do-wszystkiego