Dożynki Gminne 2022 – relacja

Na tegorocznych Dożynkach Gminnych tradycyjnie nie mogło zabraknąć stoiska Biblioteki Publicznej.

 Wśród licznych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę, dużym powodzeniem cieszyły się warsztaty rękodzieła. Pod okiem naszej utalentowanej koleżanki, Hani Wojaczek, można było wykonać biżuterię z makaronu oraz kolorowe wiatraczki dla dzieci.

Obchodząca swoje 60-lecie Filia nr 2 w Święcicach zorganizowała quiz jubileuszowy. Nagrodą za poprawną odpowiedź była słodka przekąska ze specjalną okolicznościową naklejką. Zabawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i w krótkim czasie nagrody trafiły aż do 60. laureatów.

Odwiedzający nasze stoisko mogli także zapoznać się z przedstawionymi na planszach, ciekawymi informacjami o historii święta plonów, jego symbolice, obchodach w Polsce i innych krajach, nawet tak odległych jak Indie czy Chiny. Według tych informacji, ważnym elementem obchodów dożynkowych w Polsce był zawsze wieniec wyplatany z ostatnich łanów zboża, ozdabiany owocami i kwiatami. Taki tradycyjny wieniec o kształcie krzyża przygotowali na tegoroczne Dożynki członkowie Klubu Pasjonatów działającego przy Filii nr 1 w Józefowie. Wieniec ten zdobył II nagrodę w gminnym konkursie, co zasługuje na wielkie uznanie, bo konkurencja w tym roku była naprawdę ostra.

Zmęczeni niedzielnym upałem goście Dożynek mogli znaleźć chwilę wytchnienia w bibliotecznej strefie relaksu. Dorośli odpoczywali na leżakach, najmłodsi buszowali na kocykach wśród książek i maskotek, malowali, wyklejali, bawili się. Wszyscy byli częstowani dorodnymi, smacznymi owocami.

Stoisko Biblioteki na Dożynkach i jego otoczenie było naprawdę miłym, przyjaznym zakątkiem, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Skip to content