Dożynki Gminne 2023

2 września obchodziliśmy w Płochocinie Gminne Dożynki. Na wydarzeniu tradycyjnie byliśmy obecni na stoisku naszej Biblioteki, które w tym roku przyciągało wzrok kwietnymi dekoracjami oraz rekwizytami rodem z wiejskiej chaty.
 
Osoby odwiedzające nasze stoisko mogły się na nim zapoznać z planszową wystawą poświęconą zbożom i polnym kwiatom, m.in. ich symbolice, wierzeniom
i zwyczajom z nim związanymi, wywodzących się z kultury ludowej, ale nie tylko. Niektórzy byli pod wrażeniem bogactwa łąkowej roślinności, była
to też okazja, by bliżej się jej przyjrzeć i poznać nazewnictwo wiele razy mijanych okazów. Ludowe klimaty nawiązywały do święta plonów, a jednocześnie były zaproszeniem i zachętą do udziału w zbliżającej się akcji Narodowego Czytania „Nad Niemnem”.
 
Kwiaty wpletliśmy także w atrakcje przygotowane dla najmłodszych: powodzeniem cieszyły się warsztaty plastyczne, na których dzieci mogły stworzyć kolaż ze świeżych polnych roślin, a także papierowych elementów, np. w formie portretu lub w kształcie motyla. Na część z tych, którzy wolą bawić się w ruchu, czekała gra terenowa polegająca na wyłapywaniu w otoczeniu rzeczy o określonym kolorze. Uczestnicy wykazali się w niej sporą spostrzegawczością!
Nie tylko dzieci chętnie korzystały także z możliwości odpoczynku z książką w ramach Biblioteki Podwórkowej.
 
Oprócz tego każdemu, kto chciał wyrazić swoją miłość do Biblioteki, wręczaliśmy jubileuszowe serduszko na jej 75-lecie, które nieustannie świętujemy. Mamy nadzieję, że każdy znalazł u nas w tym dniu coś dla siebie. Dziękujemy za ciekawe spotkania, rozmowy i bardzo dużo dobrej energii na zakończenie lata!
Skip to content