Festiwal Talentów Rodzinnych „Brzechwolandia” – relacja

8 maja 2024 r. w Bibliotece głównej miał miejsce wyjątkowy Festiwal Talentów Rodzinnych „Brzechwolandia”, zorganizowany we współpracy z Przedszkolem Sióstr Urszulanek SJK. Wcześniej przedszkolaki wraz z rodzinami wykonały różnymi technikami i z różnych materiałów niemal 40 przestrzennych i płaskich, pięknych prac plastycznych, inspirowanych twórczością Jana Brzechwy.

W Bibliotece przygotowana została wystawa, na której pojawiły się makiety, figurki zwierząt, obrazy, rysunki i wyklejanki. Najpopularniejszą bohaterką prac okazała się Kaczka Dziwaczka, powodzeniem wśród twórców cieszyły się też wiersze „Na straganie”, „Entliczek – pentliczek”, „Na wyspach Bergamutach”, „Ptasie plotki” i „Psie smutki”. Wielobarwną wystawę  można było podziwiać do końca maja, a sam dzień wernisażu był okazją do miłego spotkania, podczas którego odkryte zostały także rodzinne talenty aktorskie. Po krótkich zabawach i animacjach przed Biblioteką, całe rodziny, pracując w małych zespołach, przygotowały występy inspirowane losowo wybranymi wierszami poety. Mini-przedstawienia wzbogaciły własnoręcznie wykonane stroje młodszych i starszych aktorów.

Spotkanie w Bibliotece było także okazją do opowieści o tym, w jaki sposób i z jakim zaangażowaniem powstawały prace plastyczne. Uczestnicy pokazali, że w rodzinie siła i razem można wspaniale spędzić czas z literaturą. Serdecznie dziękujemy uczestnikom Festiwalu Talentów Rodzinnych „Brzechwolandia”, a także Siostrom Urszulankom za wspaniały pomysł i zaproszenie Biblioteki do współorganizacji tego wyjątkowego wydarzenia.