Noc Bibliotek 2020

Operacja „Biblioteka bliżej ludzi – całodobowy zwrot książek”, mająca na celu doposażenie Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim w samoobsługowe wrzutnie i organizację imprez kulturalnych online, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przewidywane wyniki operacji:

doposażenie Biblioteki, organizacja imprez kulturalnych, poprawa bezpieczeństwa w czasach pandemii Covid-19.

10 października 2020 r. w całej Polsce odbyły się wydarzenia związane z VI Ogólnopolską Nocą Bibliotek. Hasłem akcji był „Klimat na czytanie”, a udział w niej wzięło ponad 1000 bibliotek publicznych i szkolnych w całym kraju.

Tegoroczna Noc z powodu pandemii w polskich bibliotekach przybrała bardzo różny charakter – były obchody tradycyjne, stacjonarne, ze zmniejszoną liczbą uczestników, były także obchody online. My, w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, postanowiliśmy połączyć obie formy aktywności, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Już o godz. 19.00 połączyliśmy się z Multimedialną Biblioteką dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI na warszawskim Mokotowie, gdzie odbywała się uroczysta Inauguracja, podczas której wypowiadali się przedstawiciele organizatorów i patronów (Centrum Edukacji Obywatelskiej, Biblioteka Narodowa, Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom i in.), a bibliotekarze z całej Polski mogli się przywitać i pochwalić pomysłami. Wspólnie też odczytaliśmy hymn Nocy, stworzony przez autora tekstów piosenek Jacka Cygana, wiersz pt. „Klimat na czytanie”.

 

O 20.00, w specjalnie zaaranżowanej Bibliotece, pojawiły się dzieci z rodzicami. W niewielkiej grupie nawiązaliśmy do przesłania akcji, czyli do wyzwań współczesnego świata, którymi są kryzys klimatyczny i jego konsekwencje. Staraliśmy się „klimat” pokazać także jako „nastrój”, „aurę”, „atmosferę”. Udowodniliśmy, że zawsze jest dobry klimat na czytanie książek, a książką wieczoru były „Dziwolągi” Cristóbala Leóna z pięknymi ilustracjami Cristiny Sitja Rubio. W opowieści tej zwierzętom znika las, znikają ich domy, pożywienie… Gdy okazuje się, że sprawcami tej kradzieży są dziwolągi zwane ludźmi, zwierzęta wymyślają sprytny plan. Dla zwierząt, dla ludzi, dla klimatu „posprzątaliśmy” więc wspólnie Bibliotekę, a zdobyte w ten sposób materiały wykorzystaliśmy do zbudowania domków i zabawek z tzw. „odzysku”.

Dzień 10.10.2020 r., jak mało który, zawierał magię liczb, był także Dniem Gier Planszowych, dlatego też część czasu spędziliśmy na zabawie z cyframi – grze Triominos. Przypomina ona klasyczne domino, ale gwarantuje znacznie ciekawszą i bardziej urozmaiconą rozgrywkę, wspaniale sprawdza się w rozgrywkach rodzinnych, nie potrzebuje prądu, jak TV czy PlayStation, czyli także jest dobra dla klimatu.

Nocy Bibliotek towarzyszył w całej Polsce film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, animacja oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore, w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Film, współtworzony przez Polaków, nagrodzony przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019, zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego. Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out, film jest jak żywa, pięknie rysowana książka. Film obejrzały nie tylko dzieci w Bibliotece, wszystkim chętnym rozesłaliśmy link do projekcji w domowym zaciszu.

Jeszcze jedną nowinką tegorocznej akcji była możliwość zagrania wspólnie w grę online pn. „Klimat na czytanie”. Grę nadal można pobrać ze strony Nocy Bibliotek (https://nocbibliotek.pl/gra). Można wziąć w niej udział samodzielnie lub grupowo, a wszystkie zadania stworzono z myślą o tegorocznym temacie Nocy Bibliotek. Niektóre z nich wymagają interakcji z biblioteką. W tych przypadkach zadaniem uczestników jest wyjście z domu i wybranie się do najbliższej biblioteki, która bierze udział w akcji lub przesłanie wykonanego zadania na bibliotecznego maila. Wykorzystanie gry w tegorocznej edycji Nocy Bibliotek pozwala na połączenie działań w sieci i w świecie rzeczywistym, zyskaliśmy wyjątkową szansę na zwiększenie zaangażowania uczestników, z zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pandemii.

Noc Bibliotek ‘ 2020, choć zupełnie inna od dotychczasowych, była ciekawa i udana. Pokazała, iż zawsze jest dobry klimat nie tylko na czytanie, ale i na spotkania. Że nie zawsze trzeba spotkać się w siedzibie Biblioteki, aby uczestniczyć w organizowanym przez nią wydarzeniu i dobrze się bawić. 

Skip to content