Przedświąteczne spotkanie DKK – relacja

W środę 13 grudnia 2023 r. w Bibliotece głównej, w miłej, przedświątecznej atmosferze, odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, którego motyw przewodni  był wyjątkowy – „Książki mojego życia”. Temat, chociaż trudny, okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Uczestniczki i, po raz pierwszy w historii klubu, uczestnicy, żywo dyskutowali, która książka lub autor  zasługuje na miano tej najważniejszej. Wśród propozycji najczęściej wymieniano lektury z dzieciństwa, dzięki którym zdobywało się szlify czytelnicze, w tym m.in.: Anię z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery, Dzieci z Bullerbyn Astrid Lindgren, książki Małgorzaty Musierowicz i Joanny Chmielewskiej czy Marii Krüger – Karolcię i oczywiście niezapomniane wiersze Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Wymieniano również ulubionych autorów z lat młodości – Stanisława Lema, Williama Whartona, Aldousa Huxleya i innych. Była to swoista czytelnicza  sztafeta pokoleń i kalejdoskop gatunków literackich.

Spotkanie przeciągnęło się do późnych godzin wieczornych, a jego najważniejszym przesłaniem okazały się dwa zasadnicze stwierdzenia: po pierwsze, że jesteśmy „zbudowani z lektur”, które przeczytaliśmy w dzieciństwie i młodości”, a po drugie, by promować/proponować czytanie książek naszym dzieciom czy wnukom powinniśmy zachęcać je do tego własnym przykładem – nawykowo pozostawiając w widocznych miejscach domu lektury, które aktualnie czytamy. Taka praktyka, zdaniem zarówno uczestników spotkania, jak i specjalistów od promocji czytelnictwa, daje najlepsze rezultaty. Tak więc – CZYTAJMY!

Dyskusja była niezwykle udana, szczególnie, że dotychczasowe grono Klubowiczek powiększyło się o dwóch uczestników, którzy wnieśli do dyskusji tzw. męski punkt czucia i widzenia.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 13 stycznia o 17.30 i skupi się wokół  powieści Victora Horvátha, Tureckie lustro.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content