Relacja z 6. Ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady”

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim wzięła udział w szóstej edycji OGÓLNOPOLSKIEGO CZYTANIA JEŻYCJADY® MAŁGORZATY MUSIEROWICZ. Organizatorem akcji jest Wydawnictwo Akapit Press.

W tym roku wydarzenie oddaliśmy w ręce młodzieżowego Wolontariatu Biblioteki. W przestrzeni wirtualnej oraz w Bibliotekach prezentowaliśmy prace przygotowane różnymi technikami wykonane przez nastolatków. Do śledzenia akcji na Facebooku i w placówkach bibliotecznych zaprosiliśmy nie tylko młodzież, chcieliśmy zgromadzić tu zarówno miłośników serii, towarzyszących losom Borejków od lat, jak i nowych przyjaciół Jeżycjady ®.

Młodzież przygotowała: serię bookselfie z Jeżycjadą, plakaty wykonane różnymi technikami, nagrania czytanych fragmentów oraz quizy, zagadki i prezentację multimedialną. Nagrodami w konkursach były książki Małgorzaty Musierowicz ufundowane przez Bibliotekę. Wśród nagrań znalazły się fragmenty „Kwiatu kalafiora”, „Małomównego i rodziny” oraz przetłumaczony i przeczytany po ukraińsku przez naszą Czytelniczkę fragment „Opium w rosole”. W ten sposób chcieliśmy zachęcić do czytania cyklu i odwiedzania Biblioteki nowych mieszkańców Ożarowa Mazowieckiego – naszych sąsiadów z Ukrainy.

Tradycyjnie podczas akcji rozdawaliśmy Czytelnikom odwiedzającym Biblioteki pocztówki z cytatami, przygotowane na ubiegłoroczną edycję (także przez młodzież), a na naszym Facebooku pojawiały się ciekawostki zaczerpnięte z portali internetowych, m.in. empik.com, jezycjada.home.blog, polskieradio.pl, lubimyczytać.pl. Staraliśmy się tak dobrać wpisy, aby były pomocne w rozwiązywaniu przygotowanych zagadek.

Ogółem w akcji udział wzięło piętnaścioro Wolontariuszy: Klara, Nadia, Maciek, Bartosz, Ksawier, Mateusz, Kuba, Marianna, Zosia, Aleksander, Natalia, Karol, Ignacy, Oliwia i Wojtek. Odbiorcami wpisów na Facebooku było 5833 osób, w Bibliotece głównej i Filii nr 1 w Józefowie – 60 osób. Widzimy także, że na przełomie kwietnia i maja wzrosła liczba wypożyczanych książek cyklu, co oczywiście bardzo nas cieszy.

Nasza Biblioteka włączyła się w Ogólnopolskie Czytanie „Jeżycjady” nie po raz pierwszy i na pewno nie po raz ostatni. Wśród naszych pracowników są fani cyklu, cieszymy się więc z każdej kolejnej osoby, którą uda nam się namówić do czytania i trochę zazdrościmy młodzieży, że dopiero zaczyna swoją przygodę z książkami Małgorzaty Musierowicz 😉

Filmy można obejrzeć tu:

https://www.facebook.com/bibliotekapublicznawozarowiemazowieckim/videos/402512214787879

https://www.facebook.com/bibliotekapublicznawozarowiemazowieckim/videos/5182590948453822

https://www.facebook.com/bibliotekapublicznawozarowiemazowieckim/videos/866005988126128

Prezentacja

Prezentacja stworzona przez wolontariusza Wojtka

Skip to content