Tak było! Spotkanie z autorkami książki „Józefów – takie były początki”

Książka “Józefów – takie były początki” wydana przez Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Mazowieckim, a napisana przez mieszkanki naszej gminy Barbarę Mierzwę i Ewę Hrynczyszyn znajduje odbiorców i rezonuje w coraz szerszych kręgach. Publikacja spotkała się z pozytywnym przyjęciem oraz wieloma głosami mówiącymi, że jest to bardzo ważna i potrzebna pozycja poświęcona tej części gminy, lecz przede wszystkim dawnej Fabryki Cukru i Rafinerii “Józefów”, o których można powiedzieć, że to od nich zaczął się dzisiejszy Józefów.

19 czerwca 2021 roku w Filii nr 1 w Józefowie odbyła się uroczysta premiera książki. Spotkaliśmy się w gronie mieszkańców, entuzjastów lokalnej historii oraz przyjaciół Filii w malowniczym ogrodzie za budynkiem józefowskiej biblioteki, by z autorkami porozmawiać o procesie pracy nad książką i dowiedzieć się więcej na temat opisanej w niej historii.

Po powitaniu gości przez obecną Kierownik Filii Ewelinę Połeć, głos zabrali Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim Wojciech Albiński, który dziękując autorkom podkreślił wartość tworzenia i propagowania przez Bibliotekę regionaliów. Przypomniał też, że sobotnie spotkanie to także okazja do uczczenia 50-lecia istnienia Filii w Józefowie. Po nim wystąpił Radny Miasta i Gminy Ożarów Pan Adrian Antosiewicz, dodając że ten obszar gminy zasługuje na upamiętnienie i zauważając fakt jego dynamicznego rozwoju.

Rozmowę z Ewą Hrynczyszyn i Barbarą Mierzwą poprowadziły dwie wielkie promotorki powstania wydawnictwa dotyczącego Józefowa:  Ewa Bojarowska, kierownik Filii w Józefowie w latach 2018-2020 oraz Wanda Orzechowska, kierownik Filii w latach 1986 – 2016. Była mowa między innymi o tym, kto rzeczywiście okazał się prawowitym założycielem cukrowni, o ówczesnych technologiach czy tutejszym życiu społecznym w czasach międzywojennych. Dopisała także nasza publiczność, okazując żywe zainteresowanie tematem spotkania. Pojawiło się wiele wspomnień, refleksji, nowych wątków, a nawet pytań, które wymagają jeszcze odkrycia odpowiedzi.

Spotkanie zostało zwieńczone poczęstunkiem w postaci lampki szampana i tortu. Dziękujemy za wspaniałą energię z nadzieją, że to nie ostatnie przedsięwzięcie dotyczące dziejów Józefowa!

Więcej zdjęć ze spotkania znajdziecie na Facebooku.