Szymborska kontra Fredro – relacja z Pojedynku Mistrzów

W Tygodniu Bibliotek 2023 Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim zaprosiła młodzież ze starszych klas okolicznych szkół podstawowych do udziału w Pojedynku Mistrzów „Szymborska kontra Fredro”.

W przygotowanych warsztatach literackich udział wzięły klasy: 8 ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Ożarowie Mazowieckim i 7 ze Szkoły Podstawowej im. Wandy Rutkiewicz w Duchnicach.

Pojedynek, wynikiem  2:0 (14:13 i 26:23), wygrał hrabia Aleksander Fredro. Przegrana noblistki, Wisławy Szymborskiej, tak niewielką liczbą punktów świadczy o tym, iż rywalizacja była wyrównana i oboje zasłużyli na medal. Podczas warsztatów uczniowie – aby lepiej poznać poetów – tworzyli ich profile na całkiem analogowym Facebooku, szukali znajomych, miejsc w których się zameldowali, ciekawostek z życia prywatnego i zawodowego. W ten sposób odkrytych zostało wiele informacji, o których nie piszą szkolne podręczniki, a my wszyscy można powiedzieć, że zaprzyjaźniliśmy się z Mistrzami. Niektórzy nawet dodali siebie do znajomych na tworzonych profilach poetów.

Warsztaty były bardzo kreatywne, młodzież z przyjemnością weszła w znane sobie środowisko mediów społecznościowych, przy okazji poznając mniej i bardziej znane teksty Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry. Twórczą atmosferę „zakłócała” jedynie muzyka… czyli współczesne i starsze piosenki oparte na utworach Mistrzów.

Zajęcia przeprowadzone zostały przez Pracowników Biblioteki, w ramach obchodów 230. rocznicy urodzin Aleksandra Fredry i  100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej. Patroni Roku wybrani zostali przez Sejm i Senat RP.

Oto krótka fotorelacja: