W ożarowskiej Bibliotece nie boimy się rozmawiać o trudnych sprawach. Tak było i dziś podczas zajęć przeprowadzonych w ramach akcji „O mowie nienawiści i hejcie”, której organizatorami są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Humanity in Action Polska.
W zajęciach wzięła udział klasa 2 ze Szkoły Podstawowej w Duchnicach im. Wandy Rutkiewicz.
Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zwiedzenia wystawy opracowanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry w oparciu o książkę Tiny Oziewicz „Co robią uczucia?”, z pięknymi ilustracjami Aleksandry Zając. Tematyka wystawy współgrała z naszymi zajęciami, ponieważ mowie nienawiści i zjawisku hejtu towarzyszą różnorodne uczucia i emocje. Gdy już je poznaliśmy, przystąpiliśmy do pracy zespołowej, czyli wspólnego wykonania mapy skojarzeń najprostszych, pierwszych słów, uczuć i odczuć związanych właśnie z mową nienawiści.
Podczas zajęć dużo czasu poświęciliśmy nie tylko na rozmowę o uczuciach, ale także o reagowaniu na złe słowa, czytaliśmy też opowiadanie Pawła Beręsewicza pt. „System”, które przerywaliśmy prostymi zadaniami: wykonaniem spersonalizowanego terminala do pobierania opłat za życzliwość, czy wymyśleniem możliwych scenariuszy dalszych losów głównego bohatera. Część ćwiczeń oparliśmy o książkę „O mowie nienawiści i hejcie” otrzymaną od organizatora akcji, a której egzemplarze trafiły w ręce uczestników zajęć. Dalsze jej wypełnianie i zgłębianie trudnego i ważnego tematu wznowimy po wakacjach, ale już dziś wszyscy uczestnicy zgodnie przyznali, że zdecydowanie wolą mowę życzliwości od mowy nienawiści.