Akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile 2024” – relacja

19 kwietnia 2024 roku Biblioteka Publiczna im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim wraz z Filią nr 1 w Józefowie i Filią nr 2 w Święcicach włączyła się w obchody 81. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Jak co roku dołączyliśmy do akcji edukacyjno-społecznej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Biblioteka Główna w Ożarowie Mazowieckim

W ramach akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile podjęliśmy z uczniami klas 6 a i 8 a Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Kusocińskiego, temat pamięci. Podczas zajęć warsztatowych zastanawialiśmy  się wspólnie, co pamięć oznacza współcześnie i jakie zadanie do wykonania zostawili nam ostatni świadkowie Zagłady. Poruszyliśmy też, jak się okazało, bardzo trudny temat kim jesteśmy MY i kim są ONI? i czy podział ten jest aktualny wyłącznie w czasie wojny, czy też w czasie pokoju, kiedy spotykamy się z różnymi postawami i poglądami? Na zakończenie przeczytaliśmy opowiadanie Pawła Beręsewicza „Strasznie, Strasznie” z zasobów edukacyjnych Muzeum POLIN, i po krótkiej rozmowie o „obręczy” opisanej w tekście i o uczuciach towarzyszących lekturze, wspólnie wyruszyliśmy do Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pawła Kanclerza.

Burmistrz w ciepłej rozmowie z młodzieżą poruszył wiele współczesnych tematów, nawiązał także do losów polskich Żydów podczas powstania. Opowiedział też o spotkaniu z delegacją zagraniczną, której przedstawiciele nie mieli świadomości, że w czasie II wojny światowej w Warszawie były dwa powstania. Tą opowieścią w piękny sposób nawiązał do hasła akcji Żonkile. Historię bowiem, zwłaszcza tę bliską, lokalną, należy pielęgnować, pamiętać, mówić o niej. Przecież „Łączy nas pamięć”…

Filia nr 1 w Józefowie

W Filii nr 1 w Józefowie na spotkaniu w Klubie Pasjonatów uczestnicy obejrzeli film edukacyjny Muzeum POLIN pt. „Nie było żadnej nadziei”, w którym m.in. zostały przedstawione relacje i odczucia uczestników oraz świadków Powstania w Getcie Warszawskim. Każda z obecnych osób otrzymała również symboliczny okolicznościowy papierowy żonkil. W Filii prezentowaliśmy także przez tydzień propozycje książek związanych z tematyką tych wydarzeń.
Spotkaliśmy się też z klasą II c ze Szkoły Podstawowej w Płochocinie na zajęciach z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych udostępnianych przez Muzeum POLIN. Uczniowie wysłuchali opowiadania Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, które było podstawą do rozmowy o potrzebie pielęgnowania pamięci – zarówno o rodzinnych historiach, jak i tych które dotyczą całego narodu czy kraju. W drugiej części uczestnicy dowiedzieli się o jednym z takich ważnych momentów w historii, jakim było powstanie i o tym, skąd się wziął symbol pamięci o nim, czyli żonkil. Każdy miał okazję samodzielnie złożyć swój szablon żonkila z papieru. Na koniec jeszcze raz wybraliśmy się do świata drobinek dzięki premierowemu pokazowi filmu animowanego stworzonego przez Muzeum POLIN.

Filia nr 2 w Święcicach

Włączając się w obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, na znak pamięci,  wspólnie z klasą V ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach wykonaliśmy papierowe żonkile. Lekcja biblioteczna, upamiętniająca bohaterski zryw, była świetną okazją do przypomnienia symboliki samego żonkila, jak również tak ważnych postaci jak Marek Edelman czy Irena Sendlerowa oraz miejsc upamiętnienia. Bowiem wiedza o przeszłości pozwala lepiej zrozumieć teraźniejszości. Wykonane przez uczniów żonkile zostały zabrane do szkoły, by każdy mógł symbolicznie wyrazić pamięć.

Fot. Nina Gruber, Biblioteka

Skip to content