BLISKO – Czytanie na trawie w Macierzyszu

Czytanie na trawie w Macierzyszu – rodzinne spotkania z książką”, to wydarzenie które prowadzimy wraz z Fundacją „Nasz Macierzysz” od 2018. Spotykamy się w okresie wakacyjnym, regularnie 1 raz w tygodniu na terenie rekreacyjnym, wśród zieleni, nad sadzawką. Podczas spotkań głośno czytają nie tylko bibliotekarze, angażujemy także rodziców. Każde spotkanie jest inne, ale zawiera elementy integracji i edukacji (gry, zabawy związane z książkami), wspólnie też wykonujemy prace plastyczne.

W roku 2023 „Czytanie na trawie” włączyliśmy do działań w projekcie „Biblioteka BLISKO Czytelnika – spotkania ludzi książki”.

Spotykamy się w każdy czwartek o godz. 18.00 nad sadzawką w Macierzyszu (przy ul. Wojska Polskiego). Spotkania rozpoczynamy głośnym czytaniem, a potem wspólnie bawimy się i wykonujemy prace plastyczne, których pomysłodawcami są Gospodarze – Fundacja „Nasz Macierzysz”.

Zapraszamy do Galerii – zdjęcia Fundacji „Nasz Macierzysz” i Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim.

6 lipca 2023 r.

Na początek… „Książka, która NAPRAWDĘ nie chciała być czytana” D. Sundina. Nam się nie tylko udało ją przeczytać, ale też stworzyć piękne, kolorowe, letnie obrazy 🙂

13 lipca 2023 r.

Wszystkie dzieci czekały na przyjazd teatrzyku – czy to będzie występ aktorów, a może będą kukiełki? I… na początku rozczarowanie. Jak w czymś takim małym można zrobić teatr? Jednak historia teatrzyków Kamishibai wlała trochę nadziei w małe serca widzów. A gdy teatrzyk w końcu został otwarty i zapanowała cisza, to okazało się, że jest dobrze. Że coś się dzieje i rzeczywiście to taki mały teatrzyk. Historia zabrała nas do biblioteki, w której książki pokazały, że tworzą całkiem ciekawe światy, a każda strona potrafi przenieść nas z jednej części świata do drugiej, a czasem z jednej planety na drugą.

20 lipca 2023 r.

Burza huczała wokół, a my… czytaliśmy „Do widzenia, dzień dobry” C. Doerrfelda, „Ciao! Ahoj! Hello!” P. Pawlaka i „Co ukryło się w bajce?” K. Zięby. po raz pierwszy w historii tak szybko zakończyliśmy nasze spotkanie, ale wrażenia

27 lipca 2023 r.

Wspólną zabawę zaczęliśmy od przeczytania „Turlututu i przepraszam za pardą” H. Tulleta, następnie poznaliśmy przesympatycznego gekona, który chciał zostać gwiazdą roku w książce „Gekon, który odkrył echo” R. Brighta i J. Fielda.

3 sierpnia 2023 r.

To było wyjątkowe, bo piłkarskie popołudnie. Zanim uformowały się drużyny i rozpoczął mecz, każdy uczestnik spotkania miał możliwość zrobienia własnego piłkarza (w barwach narodowych) oraz obejrzenia książek o tematyce piłkarskiej. Gdy zabrzmiał gwizdek sędziego zwiastujący oficjalne rozpoczęcie rozgrywki, z młodszymi dziećmi przeczytaliśmy m.in. książki: „Zuzia gra w piłę nożną” L. Schneider, „Lewy, gola!” R. Witka, „Piłka nożna” A. Sarrazin, „Mam przyjaciela piłkarza” A. Hoffmanna. W wydarzeniu wziął udział przedstawiciel naszego drugiego Partnera – Klubu Sportowego „Ożarowianka”.

10 sierpnia 2023 r.

Tym razem w roli głównej pojawiła się książka „Ile mamy nóg” J. Fielda i K. Graya. Mimo wakacji i odpoczynku od nauki, książka w ciekawy i przezabawny sposób zachęciła czytelników do liczenia. Nie obyło się bez pomyłek, ale ile było przy tym śmiechu i zabawy. Na drugim miejscu pojawiła się książka „Nie czytaj mnie” A. Olejarczyk. Ta książka bardzo nie chce być czytana! Będzie próbowała wszystkiego, by mały czytelnik nie przewracał kolejnych stron. Niestety nie udało się (na szczęście) i dotrwaliśmy do ostatniej strony :).

17 sierpnia 2023 r.

24 sierpnia 2023 r.

Bajkowe stwory, postacie z bajek i smoki! W jakiej bajce znajdziemy smoka? O tym opowiadała książką „W tej bajce nie ma smoka” autorstwa L. Cartera. Jednak zanim przeczytaliśmy książkę, to udaliśmy się razem z chustą KLANZy za siedem gór, siedem lasów i siedem mórz, a następnie balonem przenieśliśmy się do bajkowej krainy pod wielkimi topolami. Tam, lekko zmęczeni podróżą, rozłożyliśmy książkę i zanurzyliśmy się w bajkowy świat. Nasz bajkowy smok postanowił poszukać sobie jakiegoś bohaterskiego zajęcia, chciał pomagać innym, ale za każdym razem okazywało się, że „tej bajce nie ma smoka”. Jednak, gdy przyszedł odpowiedni czas, a słońce zostało „skichnięte”, smok (i zebrane na naszym kocyku dzieci) rozpalił na nowo słońce i znalazł swoje miejsce właśnie w tej bajce.

26 sierpnia 2023 r. – Piknik rodzinny „Pożegnanie lata”

Wszystko co dobre szybko się kończy… Niedługo koniec wakacji i koniec lata, skorzystaliśmy więc z dobrej pogody i w dobrych nastrojach spotkaliśmy się z dziećmi i rodzicami na Rodzinnym pikniku „Pożegnanie lata”, zorganizowanym przez Fundację „Nasz Macierzysz”. Wśród piknikowych atrakcji znalazło się stoisko Biblioteki, na którym można było zamienić się na chwilę w dzielnego rycerza, pokolorować rycerską kolorowankę lub zrobić zawieszkę na drzwi, gwarantującą, że nikt nie przerwie nam dobrych chwil z książką. Dziękujemy za zaproszenie 🙂

7 września 2023 r.

To już naprawdę było ostatnie spotkanie tego lata… Aż trudno w to uwierzyć, zwłaszcza gdy podsumowaliśmy krótko spędzone razem miesiące. Od lipca przeczytaliśmy głośno 19 książek, dla wyrównania rachunku musiała się więc pojawić i 20. Wyjątkowa, bo własna, stworzona razem przez uczestników spotkania. Z wykorzystaniem kart SAGA przygotowaliśmy komiks z przygodami sympatycznego Kreta, z jego wędrówką, spotkaniami z przyjaciółmi, przygodami. Potem nastąpiło uroczyste wręczenie drobiazgów ufundowanych przez Fundację „Nasz Macierzysz” wszystkim uczestnikom, nie zabrakło też zabaw ruchowych. Do zobaczenia!