Cała Polska czyta dzieciom

Kampania społeczna „Cała Polska czyta dzieciom” jest najbardziej znanym i cenionym działaniem Fundacji ABCXXI. Misją Fundacji jest wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego i moralnego dzieci i młodzieży. Cel ten można osiągnąć oraz wzmocnić poprzez praktykę codziennego czytania dzieciom.

Codzienne czytanie dziecku przez dorosłego przynosi ogromne korzyści, m.in.:

  • buduje więź z dzieckiem będącą fundamentem jego zdrowia emocjonalnego,
  • doskonali język i ułatwia rozumienie świata,
  • rozwija zasoby wewnętrzne dziecka, w tym inteligencję emocjonalną, poznawczą i moralną,
  • poszerza wiedzę i kładzie mocne podwaliny pod sukcesy w szkole i w życiu.

W ramach kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” Fundacja:

  • zachęciła tysiące wolontariuszy, liderów kampanii, do promowania czytania dzieciom,
  • przeprowadziła 19 Ogólnopolskich Tygodni Czytania Dzieciom z udziałem milionów dzieci,
  • zainicjowała programy:  „Czytające szkoły” oraz „Czytające przedszkola”, do których przystąpiły tysiące placówek; „Rodzinne czytanie” i powstawanie Klubów Czytających Rodzin; „Wychowanie przez czytanie”, w którym wzięło udział już kilkaset szkół podstawowych,
  • przeprowadziła setki wykładów i warsztatów nt. korzyści z czytania, w tym kursy online,
  • prowadzi szkolenia dla matek odbywających karę więzienia ze swymi dziećmi do lat 3,
  • zrealizowała program „Cała Polonia czyta dzieciom”,
  • zainspirowała i wsparła rozwój kampanii czytania w Czechach, na Słowacji, Litwie, Ukrainie.

Z kampanią czytania wiąże się wiele innych działań i projektów Fundacji, m.in.:

  • organizowany co 3 lata Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży,
  • wydanie poradnika „Wychowanie przez czytanie”,
  • wydanie „Pierwszej Książki Mojego Dziecka” do czytania od urodzenia,
    wydanie we współpracy z tygodnikiem „Polityka” dwóch kolekcji pereł literackich dla dzieci  i młodzieży pt. „Cała Polska czyta dzieciom”,
  • stworzenie książek na temat wartości moralnych, emocji i mechanizmów psychologicznych pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” tom I i II.

Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” otrzymała wiele nagród i wpisała się trwale w świadomość społeczeństwa, budując zarazem nawyki czytelnicze w wielu rodzinach i placówkach edukacyjno-wychowawczych.

Zainspirowała też wiele innych organizacji i instytucji w całym kraju do podjęcia programów i działań proczytelniczych, potwierdzając, że wybrany kierunek działań stawiających na czytanie dzieciom i rozwój czytelnictwa jest skuteczny i dobrze służy budowaniu wykształconego i etycznego społeczeństwa.

Zachęcamy do odwiedzania strony Kampanii: https://calapolskaczytadzieciom.pl/

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim bierze udział w Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” od 2015 roku. Regularnie czytamy w przedszkolach, szkołach, odwiedzają nas także grupy w placówkach. Z czytaniem jesteśmy zawsze na miejskich imprezach plenerowych, gdzie jedziemy „Lokomotywą” Tuwima, wystawiamy dzieciom i rodzicom „Recepty na książkę”, a także zapraszamy do odwiedzania bibliotek. Od wielu lat zachęcamy dorosłych do udziału w wydarzeniach. Czyta z nami wiele lokalnych instytucji i organizacji: Rada Miejska Ożarowa Mazowieckiego, Straż Miejska w Ożarowie Mazowieckim, Fundacja „Nasz Macierzysz”, Ożarowski Uniwersytet Trzeciego Wieku, Muzeum Wirtualne Ożarów Mazowiecki, Ochotnicza Straż Pożarna w Ożarowie Mazowieckim, Klub Pasjonatów z Józefowa, Ożarowski Klub Mam, Dom Kultury „Uśmiech”, Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku”, nauczyciele szkół i przedszkoli oraz Rodzice, Dziadkowie, Ciocie i Wujkowie najmłodszych.

Prowadzone przez Bibliotekę zajęcia zawsze doceniane są przez Fundację, otrzymaliśmy już wiele wyróżnień, a w roku szkolnym 2017/18 otrzymaliśmy nagrodę główną  w Konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię głośnego czytania w Polsce.

Liderem Kampanii jest Ewa Pawlak, zastępca dyrektora, pracownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Szkolnej 2.

Kontakt ws zajęć (możliwość przeprowadzenia w dowolnym miejscu): tel. /22/ 722 12 65, e-mail: e.pawlak@biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl

Skip to content