Co się działo zimą w Klubie Pasjonatów? – relacja

Zimowy czas skłania do odpoczynku i refleksji. W senioralnym Klubie Pasjonatów w Filii nr 1 w Józefowie na swój sposób się tej aurze ostatnich miesięcy poddaliśmy, a jednocześnie postawiliśmy na integrację, wspólne działanie, rozwijanie zainteresowań, aby krótsze i chłodne dni szybciej i milej minęły. Byle do wiosny! Powoli już o niej myślimy. 😊

W grudniu przedświątecznie seniorzy ćwiczyli umysł na mikołajkowym treningu pamięci. Przed świąteczną przerwą Pasjonatki wraz z Hanią Wojaczek z zespołu Biblioteki tworzyły również świąteczne dekoracje, ozdabiając m.in. akrylowe i styropianowe kule. Ich wykonywanie, jak i ostateczne efekty wszystkim poprawiły humor.

W pierwszych dniach stycznia uroczyście i w doskonałych humorach otworzyliśmy wspólnie Nowy Rok 2023. Były świąteczno-noworoczne życzenia, mnóstwo przysmaków i prezenty.

Również w styczniu obchodziliśmy Dni Babci i Dziadka. Z tej okazji seniorów z Klubu Pasjonatów oraz zaproszonych na ten dzień babcie i dziadków zamieszkujących w okolicy odwiedziła klasa 0b ze Szkoły Podstawowej w Płochocinie z przedstawieniem przygotowanym pod opieką wychowawczyni, Pani Ewy Błaszczyk. Piosenki, wierszyki oraz finałowy taniec w wykonaniu dzieci zachwyciły wszystkich zachwyciły, o czym świadczyły rozlegające się co chwilę brawa. Na koniec Klubowicze otrzymali również laurki i życzenia. Zdecydowanie czuć było, że najmłodsi włożyli w występ całe swoje serca i szczerze pokazali, jak wspaniali i ważni są dla nich Babcie i Dziadkowie!

Natomiast w lutym bywalcy Klubu mieli okazję wysłuchać dwóch ciekawych wykładów. Pierwszy z nich, poprowadzony 2 lutego przez Pana Kazimierza Stachurskiego, poświęcony był wybranym pamiątkom ze zbiorów i archiwów dotyczących powstania styczniowego w 1863 roku. Po niezwykle zajmującym wykładzie wywiązała się dyskusja, podczas której uczestniczki bardzo aktywnie i z wielką wiedzą wnosiły swoje przemyślenia.

W kolejnym tygodniu, 9 lutego odbyło się spotkanie zatytułowane „Aktywność ruchowa – luksus czy konieczność współczesnego człowieka?”. Poprowadziła je prof. Ewa Kozdroń – emerytowana wykładowczyni na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, założycielka Uniwersytetu Trzeciego Wieku na tejże uczelni oraz autorka licznych publikacji dotyczących rekreacji ruchowej osób dorosłych i starszych. Nasza prelegentka ciekawie, przystępnie i z humorem przedstawiła uczestnikom spotkania dlaczego aktywność fizyczna jest niezwykle ważna szczególnie w dojrzałym wieku, podkreślając, że równie mocno liczą się kwestie takie jak odżywianie czy sposób oddychania. Całe wystąpienie było poparte interesującymi wynikami badań naukowych. Uczestnicy mieli również okazję poznać także proste sposoby na dawkę ruchu i wprowadzenie korzystnych nawyków nawet gdy trudno wygospodarować nam na nie czas.