Ptaki zimą

31 stycznia zaprosiliśmy do Biblioteki Publicznej mieszkańców Ożarowa na spotkanie dotyczące dokarmiania ptaków zimą – jak pomagać, a nie szkodzić. Spotkanie zorganizowane było we współpracy z Fundacją „Chcę Mieć Przyszłość”.

Gościem wydarzenia był Marek Kowalski, przyrodnik z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, którego mieliśmy już okazję poznać podczas Nocy Sów i Nietoperzy. Spotkanie, połączone z prezentacją multimedialną i warsztatami budowy karmników,  dedykowane było dzieciom i młodzieży, dlatego miłym zaskoczeniem okazała się obecność wyłącznie dorosłej publiczności. Jak to się mówi „nie ma tego złego…”, w gronie dorosłych mogliśmy swobodnie poruszać trudne tematy, związane z zachowaniami zwierząt w naturze. Rozmawialiśmy więc nie tylko o dokarmianiu ptaków, ale też o drapieżnikach, o sytuacjach groźnych i niestandardowych z naszego najbliższego terenu – Puszczy Kampinoskiej, Ożarowa Mazowieckiego i okolicznych miejscowości. 

Nieocenionym źródłem informacji okazał się Zdzisław Lewandowski z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Ożarowie Mazowieckim, który opowiedział o swoich doświadczeniach zawodowych związanych ze zwierzętami. Od Pana Zdzisława dowiedzieliśmy się także, że Wydział, w którym pracuje jest bardzo pomocny – mieszkańcy mogą zawsze liczyć na fachową informację i wsparcie, np. poradzić się w sprawach związanych z „odwiedzinami” dzikich zwierząt na terenach zamieszkanych przez ludzi czy nieodpłatnie otrzymać ziarna słonecznika dla ptaków.

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik mógł, pod czujnym okiem Ewy Komor-Mazur z Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość”, wykonać prosty karmnik z plastikowych butelek. Podczas budowy karmników według projektu ornitologa prof. dr. hab. Macieja Luniaka, rozmawialiśmy o tym co jest dobre dla ptaków.

Ze spotkania wyszliśmy z wiedzą, iż powszechne karmienie ptaków pieczywem nie jest dobrą praktyką – ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia. Dokarmianie zepsutym jedzeniem oraz produktami słonymi też może im bardzo zaszkodzić. Już wiosną możemy natomiast zatroszczyć się o naturalne stołówki i posadzić w ogrodzie drzewa i krzewy owocowe, na których jesienią i zimą utrzymują się owoce będące najlepszym ptasim pokarmem: bez koralowy, jarząb pospolity, dereń, dziką różę, bez czarny, kalinę koralową, głóg czy tarninę. Do dokarmiania w karmnikach natomiast świetnie nadają się ziarna słonecznika, kukurydzy oraz płatki owsiane. Za dokarmianie ptaki odwdzięczą się śpiewem, ich obecność będzie też doskonałą okazją do obserwacji przyrody.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie, za przekazaną przez Gości wiedzę i za dzielenie się doświadczeniami przez uczestników. Spotkanie to było pierwszym w tym roku, ale na pewno nie ostatnim. Jesteśmy przecież „Biblioteką Przyjazną Zwierzętom”.

Skip to content