Zimowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w ożarowskiej Bibliotece – relacja

𝗭𝗶𝗺𝗼𝘄𝗲 𝘀𝗽𝗼𝘁𝗸𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗗𝘆𝘀𝗸𝘂𝘀𝘆𝗷𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗞𝗹𝘂𝗯𝘂 𝗞𝘀𝗶𝗮̨𝘇̇𝗸𝗶 𝗱𝗹𝗮 𝗗𝗼𝗿𝗼𝘀ł𝘆𝗰𝗵 𝘄 𝗼𝘇̇𝗮𝗿𝗼𝘄𝘀𝗸𝗶𝗲𝗷 𝗕𝗶𝗯𝗹𝗶𝗼𝘁𝗲𝗰𝗲
 
𝟭𝟬 𝘀𝘁𝘆𝗰𝘇𝗻𝗶𝗮 𝗯𝗿. miało miejsce pierwsze w nowym roku spotkanie DKK dla Dorosłych. Tematem dyskusji była powieść węgierskiego pisarza Viktora Horvatha „Tureckie lustro” (2009 r.). Autor zabiera czytelnika w podróż do XVI wieku na ziemie południowych Węgier, znajdujące się pod panowaniem tureckiego sułtana Sulejmana II Wspaniałego, można powiedzieć na drugą stronę lustra do świata widzianego oczami osmańskich zwycięzców. Przewodnikiem po tym niezwykłym świecie jest Isa – turecki szlachcic, który od wczesnej młodości przebywa w Peczu pod opieką beja Derwisza. Osierocony bohater dojrzewa, odkrywa swoją seksualność i przeżywa miłosne perypetie. Miłość miesza się ze zdradą, a przygoda z niebezpieczeństwem. W tle czytelnik oczyma bohatera ogląda szesnastowieczne miasto i rozgrywającą się historię. Nie jest to powieść czysto historyczna. To próba połączenia faktów historycznych, podań i legend zarówno węgierskich, jak i muzułmańskich w opowieść o życiu człowieka w zmieniającym się wokół niego świecie.
 
Książka, jak ocenili nasi Klubowicze, nie należała do „lekkich, łatwych i przyjemnych”, problemem, zwłaszcza na początkowym etapie lektury, było nagromadzenie obco brzmiących słów, tureckich i węgierskich, dlatego m.in. wymagała skupienia i uwagi, ale to właśnie stanowi o jej wartości.
 
„Tureckie lustro” w 2012 roku zdobyło prestiżową Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.
 
 
 
𝟭𝟰 𝗹𝘂𝘁𝗲𝗴𝗼 𝗯𝗿., w walentynkowy wieczór, nasze Klubowiczki „wzięły na warsztat” książkę „Widziałam”, autorstwa Ewy Ewart – „królowej dokumentu”. Jest to niesamowite połączenie biografii z reportażami z Kolumbii czy Czeczenii. Wybitna dokumentalistka i zdobywczyni wielu prestiżowych nagród, odsłania kulisy powstawania jej niezwykłych filmów – ryzykując życie, dociera do najbardziej niebezpiecznych zakątków świata, spotyka się z ludźmi, do których nikt nie ma dostępu, zawsze jest tam, gdzie zmienia się bieg historii. Jest to pełna emocji opowieść silnej i wrażliwej kobiety. W każdym spotkaniu czy to w otoczonej wojną Czeczeni, w lasach Kolumbii czy przed dziedzińcem szkoły w Biesłanie najważniejszy był dla niej Bohater. To on nadawał sens całej niełatwej pracy: Jako dokumentalistka jestem absolutnie przekonana, że należy rozmawiać z każdym. W przypadku moich bohaterów zawsze podchodzę do każdego z nich bez uprzedzenia. Czy siedzę z mordercą, księdzem czy prostytutką, zawsze ciekawi mnie przede wszystkim człowiek. Chcę otworzyć się na niego, wysłuchać jego argumentów. Chcę dotrzeć tam, gdzie nastąpił ten moment przełomu. Przecież ci ludzie nie urodzili się z piętnem złych.
 
Uczestniczki spotkania zgodnie stwierdziły, że najbardziej poruszyły je dwa rozdziały: Wyprawa na planetę Kimów oraz Biesłan, a książkę Ewy Ewart czyta się z zapartym tchem. Ponadto jej lektura stanowi niewątpliwie inspirację do obejrzenia filmów światowej sławy dokumentalistki.
 
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych zapraszamy już 𝟲 𝗺𝗮𝗿𝗰𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟰 𝗿. 𝗼 𝗴𝗼𝗱𝘇. 𝟭𝟳.𝟯𝟬. Będziemy dzielić się wrażeniami z lektury powieści angielskiej pisarki Annabel Abbs „Sekrety panny Elizy”.
 
Przypominamy, że spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki odbywają się zwyczajowo w pierwszą środę każdego miesiąca (wyłączając lipiec i sierpień) o godz. 17.30. Grupa czytelników spotyka się w ożarowskiej bibliotece, gdzie przy kawie i herbacie w ramach DKK rozmawia o ostatnio przeczytanej ciekawej książce. Spotkania mają charakter otwarty, może przyjść na nie każdy, warunek jest tylko jeden: lubimy czytać i lubimy o tym rozmawiać. Spotkania DKK organizuje także Filia nr 1 w Józefowie.
 
Skip to content