F-22-03-a

Nasz najnowszy z projektowanych robotów wykorzystuje różne czujniki: dotyku, temperatury, ciśnienia, itd. Zamiast oczu posiada kamery pryzmatyczne, które w tym samym momencie zbierają obrazy wysokiej rozdzielczości i różne dodatkowe dane w różnych technikach, takich jak spektrografia, podczerwień, nadczerwień, fale magnetyczne i radiowe…. ale właściwie nie powinienem Wam tego mówić, bo przecież jest to tajne. Nie mówcie tego nikomu, rodzicom też…. no dobra rodzicom możecie powiedzieć, bo jak ma się jakiś problem, to lepiej im mówić… ale… moment… to ja mam teraz problem… więc muszę zadzwonić do Taty. Dajcie mi chwilę.

Już jestem. Przepraszam, że tak długo, ale musiałem Tacie wytłumaczyć o co chodzi z naszymi tajnymi kamerami pryzmatycznymi i…. i miałem przecież nikomu o tym nie mówić! 

Aaaaaa! Będę miał kłopoty. Muszę zadzwonić do Mamy!

Czy wiecie co się stanie, gdy promień światła białego przejdzie przez pryzmat?

Otóż… nastąpi jego załamanie i rozszczepienie, przez co zauważymy tzw. widmo światła białego. Światło białe tak naprawdę jest mieszaniną barw prostych i po rozszczepieniu zauważymy 7 doskonale znanych nam kolorów – tak jak na ilustracji. Czy umiecie powiedzieć jakie to kolory? Czy wiecie gdzie można jeszcze zaobserwować naturalne rozszczepienie światła? Tak, tak czasem na niebie widać taki piękny kolorowy łuk.

W Bibliobudce znajdziecie różne słowa. Czy wiecie, które wybrać i jak je ułożyć? Dla pewności przypomnijcie sobie kolory z jakich składa się białe światło - a jak nie pamiętacie, to popatrzcie na ilustrację z pryzmatem.
Z pierwszych liter wybranych słów ułożycie hasło, aby przejść dalej.

Podpowiem tylko, że fioletowy jest na końcu. I pamiętajcie - wszystko małymi literami.

Skip to content