Fer-2o21-end16

Gdy zbliżaliśmy się do budynku, zobaczyliśmy panią bibliotekarkę, która powiesiła coś na szybie i szybkim krokiem wyszła z Domu Kultury. Gdy podeszliśmy bliżej zobaczyliśmy „zaginione ilustracje”.

– Pani bibliotekarka? – powiedzieliśmy jednocześnie i spojrzeliśmy na dziadka. Miał nieco zmieszaną minę.

– Dziadku? – zapytałem. – O co tu chodzi? – Dziadek uśmiechnął się tajemniczo i powiedział:

– Wiem jak bardzo lubicie z Julką takie zagadki. Już nie raz pokazaliście, że jesteście jak Lasse i Maja, a takie intrygi powodują, że budzą się w was mali detektywi.

– Czuliśmy, że ktoś tu trochę namieszał! – zawołała Julka. – Udało się panu!

– Dziadku, to prawda – dodał Jaś – udała Ci się niespodzianka! To najlepszy prezent, jaki mogłem dziś dostać! Dziękuję!

– Cieszę się, że podobała Wam się nasza przygoda. Dodatkowo, poznaliście kilka ciekawych faktów z historii Ożarowa. – powiedział dziadek.

Zaczynało się ściemniać. Staliśmy jeszcze przez chwilę przy „Uśmiechu” i dumni z siebie przyglądaliśmy się „zaginionym ilustracjom”. Było w nich coś z ducha poprzedniej epoki. Nagle spojrzałem w niebo i zauważyłem spadające leniwie płatki śniegu. Najpierw pojedyncze, a potem było ich coraz więcej. Zrobiło mi się ciepło na sercu.

– Dziadku, zobacz, pada śnieg! Spełniło się moje urodzinowe życzenie! – zawołałem.

– Chodźcie, moi mali detektywi, do domu! Chyba czas napić się ciepłej herbaty i zjeść w nagrodę kawałek tortu! A kto wie, może przy okazji spełni się jeszcze jakieś twoje marzenie Janku? Co powiesz na mały urodzinowy prezent? – powiedział z zachętą dziadek.

Co dalej?

Tych, którzy zakończyli śledztwo, prosimy o przesłanie zdjęcia przy „zaginionych ilustracjach” na adres: bibliotekaozarow@gmail.com wraz z podaniem imienia i nazwiska „detektywów” oraz zgodą na publikację wizerunku na stronie www i facebooku biblioteki. Wśród osób, które zakończyły śledztwo, 18 stycznia 2021 r. wylosujemy 5 nagród. Nazwiska zwycięzców zostaną podane na naszej stronie na Facebooku.

Dziękujemy za towarzyszenie Jasiowi i Julce w ich śledztwie!

Zespół Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

O ilustracjach

Dotarliście do końca „śledztwa” i znaleźliście „zaginione ilustracje”. Jak Wam się podobają?

Oryginały ilustracji znajdują się w Bibliotece w Ożarowie Mazowieckim i są wykorzystywane podczas lekcji bibliotecznych. Ilustracje wykonała Jadwiga Żylińska do książek dla dzieci. Jeśli popatrzycie na daty, przy podpisach autorki, to będziecie wiedzieli kiedy powstały. Więcej o Jadwidze Żylińskiej przeczytacie tutaj: https://pisarki.fandom.com/wiki/Jadwiga_Żylińska

A jak to się stało, że możemy je prezentować? Pani Hanna Hlebowiczowa, z Bielawy, k. Konstancina-Jeziorny, przekazała ilustracje Ewie Pawlak, która prowadzi Oddział dla Dzieci w naszej Bibliotece.

Skip to content