Imieniny Biblioteki 2023 – relacja

Imieniny Biblioteki to święto, które obchodzimy raz w roku, zawsze w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek. Jest to dzień radosny, dzień wielu zabaw, quizów, słodkości i wydarzeń przygotowanych dla wszystkich Czytelników. W tym dniu zawsze cieszymy się, że Ludzi Książki zgromadzonych wokół ożarowskiej Biblioteki jest tak wielu i że nasza Biblioteka ma tak wielu Przyjaciół. Tak samo było w tym roku. Oto krótka relacja:

Biblioteka główna w Ożarowie

W dniu Imienin Biblioteki gościliśmy klasę 5A ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie
Mazowieckim. Młodzież miała okazję zagrać w inscenizacji Sądu nad Książką, w której głównym bohaterem rozprawy sądowej była… wspomniana książka.
Uczniowie odegrali role sędziego, prokuratora, obrońcy i świadków. Wspólnie zastanawiali się nad użytecznością książki. Oczywiście na koniec zapadł sprawiedliwy wyrok, który nie mógł brzmieć inaczej jak „NIEWINNA! – KSIĄŻKA JEST BARDZO WAŻNA!”.
Uczestnicy z radością wzięli udział w zajęciach, a na koniec Biblioteka, jak to w Imieniny bywa,
dostała w prezencie małe ConieCo.

Druga odsłona zajęć, tym razem dla dwóch klas 2 ze Szkoły Podstawowej nr 1, dotyczyła zawodów związanych z książką i niezbędnych do jej powstania. Zajrzeliśmy na chwilę do pracowni ulubionego Autora dzieci, pana Herve Tulleta, zastanawialiśmy się na ile autor i ilustrator mogą popuścić wodze wyobraźni i jak trudna jest rola redaktorów. Wspólnie doszliśmy do przekonania, że wszystkie zawody są ważne, ale najważniejszy jest Czytelnik. A my, jako Czytelnicy, chcemy czytać, chcemy mieć wciąż nowe, kolorowe i ciekawe książki, których poszukamy oczywiście w Bibliotece 🙂

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć i Czytelnikom, którzy tego dnia o nas pamiętali!

Filia nr 1 w Józefowie

Do świętowania Imienin Biblioteki zaprosiliśmy grupy „Rybki” i „Biedronki” z Przedszkola Publicznego w Józefowie. Dzieci przyniosły dla nas w prezencie książeczki z życzeniami i rysunkami. 
Imieninowe zajęcia były nietypowe…. bo poświęcone słoniom! Ponoć te zwierzęta przynoszą szczęście, a wszyscy chcą go dla Biblioteki jak najwięcej! Przeczytaliśmy zatem „Słonia Trąbalskiego” obejrzeliśmy inne książki o słoniach, były również słoniowe ciekawostki, słoniowe zagadki i słoniowa praca plastyczna. A na koniec bawiliśmy się w cyrk, naśladując zwierzęta i grupy artystyczne. Uff! Co za emocje w bibliotece!

Filia nr 2 w Święcicach

W Filii nr 2 w Święcicach obchody Imienin Biblioteki miały dwie odsłony. Rano – spotkanie imieninowe z uczniami pierwszej klasy, a na nim jak zwykle życzenia, laurka a także
zabawy z wierszykami, no i oczywiście poczęstunek. Na koniec dzieci brawurowo wykonały piosenkę „Ach, jak przyjemnie…”, bo naprawdę całe spotkanie było bardzo miłe i przyjemne.
Natomiast wieczorem spotkali się dorośli przyjaciele Biblioteki.
Gościem honorowym spotkania była Pani Ewa Ulanowska, która 60 lat temu założyła i poprowadziła Bibliotekę w Święcicach. Była też organizatorką i pierwszą przewodniczącą miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. Zawsze wrażliwa na potrzeby innych ludzi i otaczającą przyrodę. Dla wielu gości była to okazja do spotkania po latach z Panią Ewą. Snuły się wspomnienia, niektóre wywołujące uśmiechy na twarzach, inne zaś łezkę w oku, szczególnie, gdy przypominano osoby, które już odeszły.
Znalazł się też czas na wysłuchanie kilku wierszy. Największą wesołość wzbudziła fraszka autorstwa Pani Ewy zabawnie opisująca niedogodności starszego wieku.
Było to spotkanie pełne ciepła, radości i wzruszeń.
Skip to content