Jesień w Klubie Pasjonatów

Po wakacyjnej przerwie znów odbywają się cotygodniowe spotkania Klubu Pasjonatów w Filii nr 1 w Józefowie. Jesienne miesiące obfitowały w wiele ciekawych spotkań i aktywności!

Już 30 sierpnia, w związku z organizacją Narodowego Czytania “Nad Niemnem”, odbył się warsztat wokół postaci i twórczości Elizy Orzeszkowej. W części teoretycznej uczestniczki dowiedziały się m.in. że oprócz talentu literackiego Eliza Orzeszkowa wykazywała zainteresowania badawcze i artystyczne. W czasie przygotowań do pisania powieści “Nad Niemnem”, pisarka prowadziła liczne obserwacje przyrodnicze oraz rozmowy z mieszkańcami wsi Grodna i okolic. Rośliny zbierała i skrupulatnie opisywała w zielnikach. Tworzyła również z wysuszonych kwiatów obrazy i  kompozycje, którymi ozdabiała albumy, papiery listowe czy zakładki do książek, niejednokrotnie obdarowując nimi przyjaciół i znajomych.

W drugiej części spotkania obecne Panie zmierzyły się ze stworzeniem własnych plakatów florystycznych inspirowanych pracami Elizy Orzeszkowej. Można było podziwiać je na żywo podczas ożarowskiego Narodowego Czytania w Parku Ołtarzewskim w dniu 9 września 2023 roku, a potem do końca września w Filii nr 1 w Józefowie.

28 września gościliśmy w Filii aromaterapeutę Pana Henryka Klubę, który poprowadził warsztaty o olejkach eterycznych. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym są olejki eteryczne, jak się je pozyskuje, ale przede wszystkim mowa była o ich właściwościach wspierających zdrowie. Obecne na spotkaniu osoby poznały w teorii (i oczywiście dzięki zmysłowi węchu) najpopularniejsze olejki eteryczne, z których można skomponować podstawową olejkową apteczkę. Prowadzący wyjaśnił też, w jaki sposób stosować tego rodzaju produkty, aby jak najlepiej nam służyły.

Natomiast 19 października, ponownie wysłuchaliśmy gawędy Kazimierza Stachurskiego – historyka sztuki, Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego w latach 2002-2010. Tym razem Pan Kazimierz jako mieszkaniec Ołtarzewa oraz członek Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa opowiedział zebranym o historii tej miejscowości, jak i o związanych z nią ciekawych miejscach i osobach. Z niecierpliwością  czekamy na powstającą publikację, która będzie dotyczyć tego rejonu naszej Gminy!

W pierwsze dni listopada wspominamy naszych zmarłych bliskich, ale pamiętamy też o osobach które poległy w obronie Polski w czasie II wojny światowej. 26 września uczestniczki Klubu Pasjonatów wykonały wieńce z myślą o upamiętnieniu żołnierzy. Zostały one przez nie złożone na cmentarzach wojennych w Ołtarzewie, Pilaszkowie oraz w Rokitnie.

Uczciliśmy również Dzień Niepodległości, poznając historie pięciu niezwykłych kobiet – „matek Niepodległej”, które przyczyniły się do odzyskania i rozwoju wolnej Polski po I wojnie światowej. Wśród nich była Aleksandra Piłsudska, która jest jedną z patronek roku 2023 w Polsce. Zaśpiewaliśmy także dwie pieśni patriotyczne – „O mój rozmarynie” i „Pierwsza brygada”. Pojawiło się sporo przemyśleń na temat jednej z najważniejszych rocznic z historii kraju oraz okazało się, że dla niektórych osób data 11 listopada ma szczególne, osobiste znaczenie.

16 i 23 listopada w Klubie odbyły się zajęcia z szycia na maszynie, które poprowadziła Hanna Wojaczek z zespołu Biblioteki. Niezbędne tkaniny przekazała nam bezpłatnie firma Vest-Pol, a ponadto swój debiut miała tu maszyna do szycia podarowana na 75-lecie Biblioteki przez Stowarzyszenie „Między Wisłą a Kampinosem”. W efekcie wspólnej pracy, która poszła błyskawicznie,  powstał koc oraz woreczki sensoryczne, które zostały przekazane na potrzeby Biblioteki, by posłużyć podczas zajęć i imprez. Część woreczków trafiła również do uczniów Szkoły Podstawowej w Płochocinie.

30 listopada z okazji Andrzejek sprawdzaliśmy, jakie przesłania na przyszłość można wyczytać z książek! „Literackie wróżby” z wykorzystaniem książek i cytatów, oczywiście pół żartem, pół serio, dostarczyły seniorom sporo rozrywki i okazji do śmiechu, ale pojawiło się również sporo wzruszających, refleksyjnych wątków kryjących się w tekstach literackich.

Skip to content