#Łączy nas pamięć

19 kwietnia 2022 roku przypada 79. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Nasza Biblioteka już po raz kolejny włącza się do akcji edukacyjno-społecznej Żonkile.

Polecamy wydarzenia, m.in. wystawy, koncerty, spotkania autorskie, spacery, przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Getta Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią (szczegóły na stronach instytucji). W tym roku obchody rocznicy poświęcone zostały tematowi miłość.

Zapraszamy do Biblioteki po żonkile-przypinki do ubrań. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil stał się symbolem zbiorowej pamięci. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

Skip to content