Męskie Czytanie – relacja

„Męskie czytanie” w Ożarowie Mazowieckim.

Męskie czytanie to propozycja Biblioteki Publicznej im. Ireny Zarzyckiej w Ożarowie Mazowieckim, mająca zachęcić mężczyzn do korzystania z bogatej oferty naszej placówki. Do współpracy zaprosiliśmy wyjątkowych Gości, którzy zechcieli podzielić się z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem zawodowym, w cyklu czterech spotkań w dniach 10-23 kwietnia 2024 roku.

Na pierwszym spotkaniu „Jak być dobrym facetem?”, które odbyło się 10 kwietnia br. rozmawialiśmy z Mikołajem Foksem, twórcą warsztatów dla zaangażowanych mężczyzn. Podczas zajęć próbowaliśmy określić, jaki jest wzór dobrego mężczyzny i dla kogo ma być dobry, czyli jak stać się dobrym facetem dla samego siebie, dobrym facetem w relacji i dobrym facetem dla swoich dzieci. W gronie, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, rozmyślaliśmy nad wzorcem mężczyzny dawniej i dziś – jakie były jego role, jak się zmieniały, i jakie są wymagania wobec mężczyzn dzisiaj? Czy mężczyźni widzą te role inaczej niż kobiety? Rozmowa pokazała, że różnimy się co najwyżej rozłożeniem akcentów na to co dla każdej płci jest najważniejsze. Dzisiaj mężczyźni mogą być pewni jednego, że świat będzie chciał, by się zmieniali. Ale jaki, właściwie, jest ten dobry facet? Czy ten, który np. ma odwagę mierzyć się z przeciwnościami losu, stawia czoła trudnym sytuacjom, nie boi się podejmować odważnych decyzji? Tak naprawdę – dla każdego trochę inny.

Kolejne spotkanie, 12 kwietnia br., z Michałem Gulczyńskim, skupiło się wokół raportu „Przemilczane nierówności – o problemach mężczyzn w Polsce” (raport dostępny w internecie na stronie Klubu Jagiellońskiego). Czy jest tak źle, jak wynika z tego raportu? – jest pesymistyczny w wielu wątkach. Najbardziej widoczne problemy i nierówności widać na każdym szczeblu edukacji. Podczas spotkania wiele osób pytało: czy potrzebny jest nowy model nauki, oddzielny dla chłopców i dziewcząt? Michał Gulczyński wskazał, że nie ma dobrej odpowiedzi na te pytania, a prowadzone badania nie są jednoznaczne. Kolejnym tematem, który wywołał poruszenie, to nierówne traktowanie mężczyzn i kobiet w kwestiach rodzicielskich. Usłyszeliśmy historię ojca, uczestnika spotkania, który od wielu lat próbuje być częścią życia swojego dziecka. Niestety sądy zabierają czas i możliwość spotykania się z dzieckiem (mowa przede wszystkim o kwestiach administracyjno-procesowych i przewlekłości procesu), które wychowuje się i dorasta bez ojca. Dlatego cieszą inicjatywy podejmowane przez Michała Gulczyńskiego takie jak utworzenie Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn oraz organizacja Kongresu Mężczyzn, gdzie mężczyźni mają możliwość przedstawienia swojego punktu widzenia m.in. w wyżej wymienionych kwestiach.

W sobotę 20 kwietnia br. odbyło się spotkanie „Poczytaj mi Tato! – kreatywne warsztaty w Bibliotece” prowadzone przez pracownika ożarowskiej biblioteki, Łukasza Wojdygę. W trakcie warsztatów poznaliśmy historię słonia Tum Tum, który przemierzył dżunglę. Dzieci otrzymały szablony małych plecaków, na których musiały narysować rzeczy potrzebne podczas wyprawy do dżungli. Jednocześnie ojcowie (i jedna mama!) pomagali w rozłożeniu toru przeszkód… znaczy dżungli, przez którą następnie musieli przeprawić się z dziećmi. Większość rzeczy, z których składał się tor przeszkód, to przedmioty znalezione w domu: koce, sznurki, linki, krepina, krzesła czy stół. Dzieci do dżungli dopłynęły na kocach… znaczy łodziami, a następnie razem ze swoimi przewodnikami (bo któż lepiej będzie asekurował w trudnych elementach niż rodzice?), przeprawiali się przez kolejne etapy wyprawy. Podczas podróży przez biblioteczną dżunglę nikt nie zginął, mimo że jednym z zadań było przesunięcie wielkiego węża! pałeczkami do sushi, bo tylko to było pod ręką. Myślą przewodnią warsztatów było: „Czytajmy dzieciom i opowiadajmy własne przygody, a potem spróbujmy przeżyć to w domu lub na podwórku”.

23 kwietnia br. miało miejsce ostatnie spotkanie – „20 lat po Karbali”, będące „wisienką na torcie”, zamykające cykl „Męskie czytanie”. Było to spotkanie autorskie z płk. dr. Grzegorzem Kaliciakiem, dowódcą 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, Kawalerem Orderu Krzyża Wojskowego, odznaczonym również Gwiazdą Iraku i Krzyżem Wojskowym, dowódcą obrony ratusza w Karbali w 2004 r. i autorem książek: Karbala. Raport z obrony City Hall, Afganistan. Odpowiedzieć ogniem, Raport z polskich misji i Bez taryfy ulgowej. Kobiety w wojsku.

W 2024 roku mija 20 lat od wydarzeń, których głównym bohaterem był nasz Gość Specjalny. Spotkanie rozpoczęło się krótkim filmem, zaprezentowanym przez płk. Grzegorza Kaliciaka, złożonym z materiałów, udostępnionych przez żołnierzy, ukazującym walki ze środka budynku City Hall, a także z relacji telewizji Al Jazeera, pokazującej te wydarzenia od strony rebeliantów. Po filmie płk dr Grzegorz Kaliciak przedstawił opowieść uczestnika tych wydarzeń z perspektywy dowódcy. Usłyszeliśmy o codzienności żołnierzy polskich na misjach wojskowych w Iraku i Afganistanie oraz relacjach żołnierz-dowódca. Opowieść skupiła się na walkach w Karbali (mieście w centralnej części Iraku, miejscu bardzo ważnym dla szyitów, z wielkim mauzoleum wnuka Mahometa, miejsca do którego pielgrzymują miliony wyznawców islamu), w tym na atakach terrorystycznych w 2004 r., potyczkach z rebeliantami i obronie City Hall.

Spotkanie z płk. dr. Grzegorzem Kaliciakiem spięło klamrą cykl „Męskie czytanie” i niewykluczone, że zorganizujemy kolejne edycje.

Spotkanie z płk. dr. Grzegorzem Kaliciakiem spięło klamrą cykl „Męskie czytanie” – cykl, który dał nam wiele i niewykluczone, że zorganizujemy kolejne edycje lub inne odsłony „Męskiego czytania”.

Skip to content