„Międzynarodowe książkomaty” – relacja

Delegacja z Mołdawii
Delegacja z francuskiego miasta Mazingarbe
Dwa książkomaty służące do samodzielnego wypożyczania i zwracania książek, płyt i gier z Biblioteki głównej, dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Ożarowie Mazowieckim, Stowarzyszenie „Między Wisłą a Kampinosem” i Spółdzielnią Mieszkaniową „Ożarów”, stanęły na ulicach Ożarowa Mazowieckiego w maju 2023 roku. Wzbudzają ciekawość mieszkańców, przysparzają nam nowych użytkowników, są także miejscem, które chętnie odwiedzają goście z zagranicy.
 
W sierpniu urządzenia podziwiała delegacja z francuskiego miasta Mazingarbe, która odwiedziła nasze miasto w ramach współpracy partnerskiej samorządów. Delegacji przewodniczył Laurent Poissant – burmistrz miasta Mazingarbe, towarzyszyli mu: Nadege Vandenbussche – zastępca burmistrza ds. finansów
i oświaty, Patrick Poslednik – pełnomocnik ds. kultury, Bruno Lothe – asystent do spraw młodzieży oraz Benoit Bourgeois i Anais Delmoitiez – lokalni artyści z duetu Feu Mineral.
 
Druga wizyta miała miejsce w listopadzie. Za sprawą Agencji Restrukturyzacji
i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie, która pełniła rolę opiekuna stażu Fundacji Solidarity Fund PL w instytucjach związanych z realizacją inicjatywy LEADER
w Polsce, Ożarów odwiedzili przedstawiciele Mołdawii. Doświadczeniem związanym z inicjatywą LEADER dzieliła się Lokalna Grupa Działania Stowarzyszeniem „Między Wisłą a Kampinosem”.
 
Obie delegacje z zainteresowaniem przypatrywały się obsłudze urządzeń, w tym realizacji zamówień Czytelników, zadawały mnóstwo pytań o szczegóły techniczne i bezpieczeństwo wolnostojących w przestrzeni miejskiej „szaf”, ale też o problemy związane z realizacją projektu. Chętnie podzieliliśmy się już zdobytą wiedzą, z dumą zaprezentowaliśmy również to, co odróżnia ożarowskie książkomaty od wielu innych w Polsce – naszą ożarowską grafikę, którą przygotowała lokalna artystka Ewa Barwińska (także autorka, korespondującej z książkomatową, grafiki bibliotecznej klatki schodowej).
Skip to content