Piknik historyczny w Lipkowie – „Spotkanie z Trylogią” 17 czerwca 2023 r.

17 czerwca odbył się Piknik historyczny „Spotkanie z Trylogią”. Biblioteka była partnerem całego przedsięwzięcia, więc nie mogło zabraknąć naszego stoiska na Lipkowskiej polanie.

Włączyliśmy się w historyczny klimat i każdy, kto nas odwiedził mógł stworzyć swój własny herb. Pomocny okazał się „Herbarz polski od średniowiecza do XX wieku” Tadeusza Gajla, nad którym niektórzy spędzili sporo czasu. W herbarzu każdy mógł poszukać swojego nazwiska i sprawdzić czy wiąże się z jakimś herbem. Młodsi od razu zajmowali się tworzeniem własnych kompozycji – przeważały motywy zwierzęce i rycerskie uzbrojenie, z mieczami i hełmami na czele. 

Dodatkowo każdy mógł wykonać swój proporzec lub chorągiew. Najbardziej z tego faktu zadowolone były mamy młodych rycerzy „albowiem widać będzie ich w tłumie lub gdzie podczas bitwy padli w boju”. Mimo tego, że chorągwie były niewielkie, to podobno zdawały egzamin. Najmłodsi zajmowali się modą książęcą i rycerską (tzn. kolorowali kolorowanki z księżniczkami i rycerzami).

Oprócz tego, każdy mógł zostać rycerzem korzystając z naszego rycerskiego standu, wykonanego przez Ewę Pawlak.

 

Skip to content