Graficzne interpretacje książek Stanisława Lema

Któż z nas o nim nie słyszał? Wszyscy wiemy, że jest najbardziej znanym na świecie polskim pisarzem science fiction. Wystawa, którą prezentujemy w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, przygotowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, jest dla wszystkich, którzy przyjemność obcowania z książkami Stanisława Lema mają jeszcze przed sobą, ale również dla tych, którzy czytali je już dawno i zechcą do nich wrócić. A warto, bo to proza inteligentna, przewrotna, dowcipna i zaskakująco aktualna.

Wystawa została przygotowana dla upamiętnienia, obchodzonej w zeszłym roku, setnej rocznicy urodzin tego jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX w., którego powieści przetłumaczono na ponad 40 języków i wydano w łącznym nakładzie ponad 30 milionów egzemplarzy. Składa się z dwóch części. W pierwszej można obejrzeć prace uznanych, współczesnych polskich ilustratorów i grafików, którzy na potrzeby tej prezentacji zinterpretowali książki Stanisława Lema. Druga część przedstawia czarno-białe, kultowe grafiki Daniela Mroza, który przez lata współpracował z pisarzem. Sam Lem właśnie jego ilustracje swoich książek uważał za najlepsze. Wszystkie prace opatrzone są kodami QR z linkami do audiobooków z wybranymi fragmentami powieści, które można odsłuchać podczas oglądania wystawy.

Dodatkową atrakcją jest to, że wystawa może stanowić ciekawy dodatek do naszej gry miejskiej o robotach, w której można wziąć udział do końca ferii. Polecamy ją obejrzeć po skończeniu gry.

Serdecznie zapraszamy!