Relacja z 8. Ożarowskiego / 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom

Za nami 8. Ożarowski / 21. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, czyli największe coroczne wydarzenie czytelnicze skierowane do dzieci w naszej Bibliotece. Organizatorem akcji ogólnopolskiej jest Fundacja ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”.

W historii naszej Biblioteki nie było dwóch identycznych Tygodni Czytania, tegoroczny postanowiliśmy więc także spędzić nietypowo. Po pierwsze rozpoczął się o tydzień wcześniej niż ogólnopolski, bo okazało się, że mamy tak dużo dzieci chętnych do spotkań z nami, że jeden tydzień to za mało. Po drugie, wpletliśmy w nasz tydzień nie tylko teksty polskich autorów o klimacie, ale też zaakcentowaliśmy Rok Marii Konopnickiej, aranżując zabawy, quizy i krasnoludkowe gry terenowe.

Kilkukrotnie spotkaliśmy się w Bibliotekach i Przedszkolach z dziećmi z: Akademii pod Modrzewiem, „Magicznego Ogrodu” i Przedszkola w Józefowie, a nawet… wzięliśmy udział w przedszkolnym projekcie pn. „Książka”. Podczas wizyt bardzo dużo czytaliśmy, bawiliśmy się i rysowaliśmy, wręczaliśmy dyplomy, a czasem i my dostaliśmy miłe podziękowania 🙂

Podczas gminnej imprezy plenerowej „Dzień Dziecka z Uśmiechem”, przypadającej akurat na półmetku Tygodnia Czytania, na naszym stoisku królowały Krasnale, rodem z opowieści Marii Konopnickiej. Każdy chętny mógł stać się Krasnoludkiem… była biblioteka podwórkowa z krasnoludkowymi książkami, była krasnoludkowa gra terenowa (którą przeszło aż 40 patroli!!!), można było zrobić super krasnoludkowe zakładki do książek (elementy wycinane były przez Krasnoludki aż do 4.00 nad ranem 🙂 ) i krasnalowa foto-ścianka. Krasnoludki to łasuchy, dla każdego znalazł się więc słodki upominek. No i czytaliśmy na scenie wiersz z bajki „O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”. W ten sposób zainaugurowaliśmy 21. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom i przepołowiliśmy 8. Tydzień Ożarowski. Na scenie czytali z nami: Radni Rady Miejskiej – Maria Dominiak, Zbigniew Szelenbaum i Kamil Bednarski, Pracownicy Domu Kultury „Uśmiech” – Małgorzata Wdowiak, Małgorzata Wojciechowska i Paweł Krupa, Strażnicy Straży Miejskiej – Robert Makaj i Paweł Wasilewski, przedstawiciel Czytających Rodziców – Łukasz Wasiak oraz Pracownicy Biblioteki – Dyrektor Anita Nowińska, Anna Marsula, Hanna Wojaczek i Ewa Pawlak (Lider Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”). Głosem wiodącym był wspaniały konferansjer Dnia Dziecka, znany z Kabaretu O.T.T.O. – Wiesław Tupaczewki.

W Dzień Dziecka biblioteczne Krasnoludki wyruszyły na ulice miasta, a właściwie na ulice Ożarowa Mazowieckiego i do parku przy Filii nr 1 w Józefowie. Był taniec na rozgrzewkę, bo padał deszcz, było głośne czytanie w deszczu i krasnoludkowa gra terenowa, a za zakończenie lody w pobliskiej cukierni.

Kolejny raz można nas było spotkać podczas biblioteki podwórkowej na placu zabaw przy bibliobudce, gdzie czytaliśmy, bawiliśmy się z wykorzystaniem chust animacyjnych, ale też przypomnieliśmy sobie gry podwórkowe naszych dziadków i pradziadków.

A po raz ostatni w Tygodniu Czytania spotkaliśmy się w pięknych okolicznościach przyrody w parku przy Filii nr 1 z „Rybkami” i „Biedronkami” z józefowskiego przedszkola. Jak zawsze dużo głośno czytaliśmy, bawiliśmy się, rysowaliśmy, był także taniec odtańczony przez duże i małe Krasnale. Czytaliśmy teksty polskich autorów: Agnieszki Frączek, Jana Brzechwy, Natalii Usenko i Marty Berowskiej, a najwspanialszymi lektorami, którzy w cudowny i niepowtarzalny sposób weszli z dziećmi w świat literatury byli: przedstawiciele Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego Krystyna Tenderenda, Nina Jędrzejczak i Zbigniew Szelenbaum oraz Klub Pasjonatów w składzie: Ewa Hrynczyszyn, Barbara Mierzwa, Wanda Kowalczyk i Wanda Orzechowska.

Ogółem w wydarzeniach 8. Ożarowskiego / 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom uczestniczyło 718 dzieci. Za wszystkie wspaniałe spotkania serdecznie dziękujemy. Do zobaczenia niedługo, bo przecież kto by czekał na czytanie aż kolejny rok? 🙂