Relacja z Imienin Biblioteki

Imieniny Biblioteki to święto, które sami ustanowiliśmy i obchodzimy dopiero od kilku lat, zawsze w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, organizowanym pod patronatem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

11 maja zaprosiliśmy trzy grupy ze Szkoły Podstawowej nr 1: klasy 4AA, 4BB i 4A, z paniami Agnieszką Pyszlak i Niną Gruber.
 
Jak przystało na prawdziwe Imieniny było gwarno i wesoło, bawiliśmy się z chustą animacyjną, robiąc porządki w Bibliotece, a także sprawdzając kto naprawdę lubi Bibliotekę i Bibliotekarzy (oczywiście wszyscy!). Młodzież wspólnymi siłami wykonała wyjątkowe i niepowtarzalne mega-laurki, które przez kilka dni zdobiły Oddział dla dzieci, były także życzenia w formie śpiewanej 🙂 i kwiaty.
 
Nasze Imieniny połączyliśmy z quizem „Konopnicka na wesoło”, związanym z wiszącą w holu Biblioteki wystawą i oczywiście z trwającymi w całej Polsce obchodami Roku Marii Konopnickiej. Każdy Czytelnik, który prawidłowo odpowiedział na pytania quizu otrzymywał słodką niespodziankę. I okazało się, że każdy znał dobrą odpowiedź 🙂
 
Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy zajęcia warsztatowe pod tą samą nazwą. Wprowadzeniem w temat było głośne czytanie fragmentu książki Beaty Ciwoniuk „Musisz to komuś powiedzieć”, której główna bohaterka bierze udział w warsztatach literackich poświęconych poetce i odkrywa ciekawostki z jej życia oraz dostrzega ponadczasową wartość twórczości. Po przeczytaniu krótkiego tekstu rozpoczęliśmy grę terenową wokół wystawy „A co Wam śpiewać laleczki?”, przedstawiającej postać Konopnickiej w kontekście jej pisarstwa dla dzieci, niezwykle oryginalnego jak na czasy, w których powstawało, przełamującego dydaktyczną tendencję królującą wówczas w literaturze dla najmłodszych. Gra terenowa zawierała zaszyfrowane zadania umieszczone w całej Bibliotece, kalambury i rebusy. Uczestnicy gry poradzili sobie świetnie z ich rozwiązaniem, czyli odgadnięciem hasła głównego – tytułu jednej z książek.
 
To był bardzo wesoły, słodki i energetyczny dzień. A słodki także dlatego, że niespodziewanie odwiedziła nas młodzież z Zespołu Szkół im. T. Halika z panią Anną Topolską i Edwardem Braszkiewiczem, i z własnymi wypiekami.

 

Cieszymy się, że młodzież tak chętnie nas odwiedza, nie tylko w Dniu Imienin, zapraszamy częściej. Biblioteka to nie budynek – to ludzie 🙂

Filia nr 1 w Józefowie

Z okazji Imienin Biblioteki Filię nr 1 w Józefowie odwiedziły dwie grupy z Przedszkola Publicznego w Józefowie. Dzieci najpierw podzieliły się swoimi życzeniami dla książek i oczywiście dla Pań Bibliotekarek! 🙂 Następnie przenieśliśmy się do różnych bajkowych krain czytając wiersze polskich autorów i używając bajkowych rekwizytów. Imieniny w bibliotece zwieńczyły zabawy ruchowe z chustą i głośne śpiewanie „Sto lat!”. Szczególnie zaś dziękujemy przedszkolakom za niespodziankę w postaci wyjątkowych laurek imieninowych i roślinki. <3 Na pozostałych czytelników także czekało coś miłego – wszyscy, którzy wpisali się tego dnia do naszej kroniki z życzeniami, otrzymali słodki upominek.

Filia nr 2 w Święcicach

Imieninowymi gośćmi w Filii w Święcicach były dzieci z klasy 0 z pobliskiej Szkoły. Były życzenia dla Biblioteki oraz wspólnie wykonana laurka. A potem zabawy… Skoro otaczały nas książki, to zabawy też były z książkami związane. Najpierw wierszyki-zagadki o bohaterach baśni i przedstawianie ich postaci, potem czytanie i inscenizacje bawiących kolejne pokolenia wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Po odśpiewaniu gromkiego „sto lat” dla Biblioteki, goście zostali zaproszeni na słodko-owocowy poczęstunek.

Przyjęcie imieninowe upłynęło szybko i wesoło, dzieci czuły się, jak to same określiły, dobrze i „na luzie”. I o to nam chodziło! Do zobaczenia za rok!

Skip to content