Relacja z wernisażu „Nocy świetlików” – wystawy akwarel Kazimierza Stachurskiego

W środowe popołudnie 13 lipca 2022 r., w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy akwarel Kazimierza Stachurskiego pt. „Noc świetlików”.

Kazimierz Stachurski z zawodu jest historykiem sztuki. Przez wiele lat pracował jako kustosz w najznamienitszych polskich muzeach: Muzeum Narodowym (także Oddział w Łazienkach Królewskich) oraz na Zamku Królewskim – Muzeum w Warszawie. Za swoją pracę zawodową został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i wyróżniony odznaką Zasłużony Działacz Kultury. W latach 2002-2010 pełnił funkcję Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego. Wraz żoną, również ołtarzewianką, mieszka Ożarowie Mazowieckim w dzielnicy Ołtarzew, jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ołtarzewa i Stowarzyszenia Historycznego Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki oraz lokalnym społecznikiem.

Goście wernisażu mieli okazję poznać Pana Kazimierza z nieco innej strony – jako człowieka ciekawego otaczającego świata, zgłębiającego tajniki przyrody i chętnie dzielącego się swoją wiedzą zarówno z dziedziny szeroko pojętej sztuki, jak również stricte zoologiczną i botaniczną. Przy pomocy bogato ilustrowanej prezentacji multimedialnej Autor opowiedział zebranym o tym, w jaki sposób przekłada codzienne obserwacje przyrody na sztukę. Dzięki towarzyszącej prezentacji muzyce na chwilę przenieśliśmy się do lasu, do Ołtarzewskiego Parku, na łąki i pola…

Oglądających wystawę zachwycił przede wszystkim nastrój ulotnych pór dnia i zmienność przyrody zaobserwowana przez Autora i zatrzymana na zawsze w obrazach. Wrażliwość Pana Kazimierza na otaczające piękno i specyficzne widzenie przez niego świata sprawiły, że namalowane – jakże trudną techniką akwareli – prace przepełnia delikatność wynikająca z subtelnego zestawienia barw i kształtów oraz ujęcia malowanych motywów. Licznie przybyli goście, m.in. Radny Rady Miejskiej Zbigniew Szelenbaum, przedstawicielka Klubu Pasjonatów z Józefowa Wanda Kowalczyk, członkowie założyciele SH Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki Grażyna i Rafał Zarembowie, rodzina, znajomi i przyjaciele mieli także okazję do wysłuchania premierowego odczytania limeryków Pana Kazimierza w wykonaniu pracowników Biblioteki i samego Autora.

Spotkanie było jednak nie tylko okazją do podziwiania talentu akwarelistycznego i literackiego czy rozmów o wrażeniach i doświadczeniach Autora związanych z malarstwem. Dało uczestnikom możliwość krótkiego oddechu od codziennych makroproblemów, spojrzenia na świat w skali mikro, pokazania w jaki sposób możemy czerpać radość z rzeczy drobnych, z otaczającego nas świata przyrody.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym i zapraszamy do obejrzenia akwarel Kazimierza Stachurskiego w holu Biblioteki. Wystawa będzie prezentowana do końca wakacji.

Świetlikowe limeryki Kazimierza Stachurskiego

Całe mnóstwo światełek i drobnych rozbłysków
znajdziesz w noc świętojańską w ciemnym uroczysku.
Liczne legendy się zachowały
o tajemniczym czasie Kupały.
Słyszałem je kiedyś – przy ognisku.

Pewien świetlik z parku w Ołtarzewie
zawisł nieruchomo przy spróchniałym drzewie.
Łuna biła z jego liczka,
bo w trawie czekała samiczka.
Historia jak z bajki, a nikt o niej nie wie!

Entomolog, co dobry był także z rachunków,
naliczył świetlików ponad tysiąc gatunków.
A kiedy dopadła go skleroza,
zaczął liczyć iskry z parowoza,
zwłaszcza, że biedak – nadużywał trunków!

Pani świetlikowa, w parku nad strugą,
ucięła sobie drzemkę dość długą,
choć fruwać nie umiała,
długo sama nie czekała,
Pan Świetlik oświetlił ją jasną smugą.

Pewien proboszcz, proszę pana,
to sprawa powszechnie znana,
lubił przez lornetki szkiełka
podglądać malutkie światełka,
zwłaszcza w Noc Świętego Jana!

Fot. Grażyna Lipska-Zaremba, Paweł Krupa i Biblioteka.

Link do relacji na stronie www Stowarzyszenia Historycznego Wirtualne Muzeum Ożarów Mazowiecki: https://wmom.pl/noc-swietlikow/