Spotkanie autorskie z Elżbietą Sieradzińską – relacja

14 czerwca 2023 r. w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim odbyło się spotkanie z Elżbietą Sieradzińską, autorką książek „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” oraz „Wrócimy po was. Historie alpejskie”. Spotkaniu towarzyszyła wystawa „Wanda Rutkiewicz. Nad nią już tylko niebo” z Książnicy Płockiej im. Władysława Broniewskiego.

Uczestników wydarzenia przywitała Anita Nowińska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, a dyskusję poprowadził dr Paweł Jaskulski, kierownik Oddziału Doboru i Selekcji Księgozbioru DWSB Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.
Spotkanie to było okazją do rozmowy o Wandzie Rutkiewicz, która stała się ikoną światowego himalaizmu.
Niewątpliwie wyprzedzała swój czas, była wzorem dla wielu kobiet, mimo, że sama zafascynowana była Reinholdem Messnerem, włoskim alpinistą, himalaistą
i podróżnikiem.

Wanda Rutkiewicz była złożoną postacią, której życie i kariera również były skomplikowane. Kochała góry i wolność. Swoją przygodę ze wspinaniem zaczęła od Sudetów. Kolejnymi etapami były Tatry, Alpy i Himalaje. W 1978 roku jako trzecia kobieta na świecie, a pierwszy Polak stanęła na szczycie Mount Everest. Była również pierwszym Polakiem na K2. Finalnie zdobyła 8 z 14 ośmiotysięczników na świecie: K2, Mount Everest, Nanga Parbat, Annapurna, Czo Oju, Gaszerbrum I, Gaszerbrum II, Sziszapangma. Zawsze dążyła do bycia najlepszą w tym, co robiła, również w zdobywaniu szczytów górskich. Jej znakiem szczególnym był żółty kombinezonem, dzięki któremu była zawsze widoczna z daleka. Kolor ten stał się jej znakiem rozpoznawczym również w mediach. Zaginęła na stokach Kanczendzongi w 1992 r., a jej ciała dotychczas nie odnaleziono.

Elżbieta Sieradzińska opowiedziała uczestnikom spotkania o swojej pracy nad biografią, w której poruszyła różne aspekty życia wielkiej alpinistki, od jej dzieciństwa naznaczonego tragiczną śmiercią starszego brata Jurka, przez liczne wspinaczki, aż do tragicznej śmierci na stokach Kanczendzongi. Awantury między dorosłymi były w rodzinnym domu Wandy na porządku dziennym, musiała szybko dorosnąć i sama opiekować się młodszym rodzeństwem.
Od siódmej klasy sama zarabiała na siebie, udzielając korepetycji. Kiedy chodziła do klasy maturalnej, ojciec ostatecznie wyprowadził się z domu. Przez całe dorosłe życie była „oczkiem w głowie” matki i z tej właśnie perspektywy autorka poprowadziła opowieść o alpinistce.

W drugiej części spotkania rozmowa toczyła się wokół książki „Wrócimy po was. Historie prawdziwe”. Pisarka nazywa publikację „pandemiczną”, tworzoną
w niełatwym czasie. Opisała w niej sześć dramatycznych historii, które wydarzyły się w Alpach. Każda z nich nie ma zakończenia i łączy je tajemnica, gdyż
nie zostały nigdy wyjaśnione. Licznie przybyli goście wzięli aktywny udział w dyskusji, a na koniec mieli możliwość nabycia książek pisarki wraz z dedykacją. Serdecznie wszystkim dziękujemy za przybycie i mile spędzony czas.

Spotkanie z Elżbietą Sieradzińską zakończyło cykl wydarzeń organizowanych z okazji 80. rocznicy urodzin Wandy Rutkiewicz oraz 70. rocznicy zdobycia szczytu Mount Everest.